Pielęgnacja jamy ustnej a nadwrażliwość zębów

Wiele chorób zębów związana jest bezpośrednio z niewłaściwą pielęgnacją jamy ustnej. Oczywiście, nie wszystkich kłopotów z uzębieniem możemy uniknąć, podejmując właściwe działania, jednak z pewnością jest ich całkiem sporo. Dobrym przykładem jest tutaj nadwrażliwość na skrajne temperatury.

Zęby trzeba myć często i dokładnie, ale są pewne granice, których lepiej nie przekraczać. Trzeba zwrócić uwagę przynajmniej na kilka elementów. Wymieńmy je sobie tutaj.

Bardzo ważne jest to, jaką szczoteczkę dobierzemy. Jeśli nasze zęby nie są mocne i odporne, to nie powinniśmy korzystać ze szczoteczek, na których widnieje napis „hard” (swoją drogą, to dziwne, że tego rodzaju oznaczenia niemal zawsze są w języku angielskim). Również pastę powinniśmy właściwie dobrać – nie może ona zbytnio ścierać szkliwa.

Zęby najlepiej jest myć poprzez pionowe ruchy ręki. Poziome szczotkowanie negatywnie wpływa na dziąsła. Trzeba tutaj również wspomnieć o tym, żeby nie naciskać zbytnio na powierzchnię zębów, bo możemy w ten sposób łatwo zetrzeć szkliwo.

Każdy dentysta powie nam również o tym, że dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust. Warto mieć świadomość tego, że nadwrażliwość zębów może być dodatkowo potęgowana przez niektóre rodzaje składników żywieniowych, na przykład przez cytrusy (po ich spożyciu nie możemy od razu myć zębów, ponieważ usuwają one czasowo warstwę ochronną powierzchni naszego uzębienia). Z pewnością, warto wiedzieć takie rzeczy.