Warto chodzić do dentysty!

Wielu z nas, delikatnie mówiąc, nie przepada za wizytami u dentysty. Zdaje się jednak, że systematyczne odwiedzanie gabinetów dentystycznych powinno być dla nas czymś oczywistym. Lepiej jest się przemóc i w porę udać do specjalisty z tej dziedziny, żeby potem nasze problemy z zębami się nie zaogniły, bo to może okazać się nie tylko bolesne w skutkach, ale również bardzo kosztowne. W skrajnych przypadkach unikanie dentysty może nawet doprowadzić do utraty zębów.

Chorobą, która może doprowadzić do rozchwiania, a potem utraty zębów jest na przykład paradontoza. Określa się ją również zapaleniem przyzębia czy też paradentozą (niepoprawnie używa się także określenia „parodontozą”). Choroba ta jest właściwie powszechnie znana, a wynika to z faktu, że występuje nader często. Można nie tylko ją skutecznie leczyć, ale również jej zapobiegać, poprzez stosowanie określonych środków. Jej przyczyną jest pojawienie się bakterii płytki nazębnej i kamienia nazębnego, które gromadzą się w skutek niedostatecznej higieny jamy ustnej.

Zdaje się, że nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób powinni dbać o higienę jamy ustnej. O to najprościej jest zapytać swojego dentysty, kiedy się u niego następny raz pojawimy. Naprawdę powinniśmy starać się przełamywać swoje lęki i przynajmniej raz na sześć miesięcy odwiedzać gabinety dentystyczne. Paradontoza nie jest przecież jedyną chorobą, która może nas dotknąć. Niektóre ze schorzeń może dostrzec tylko specjalista – o tym również musimy pamiętać!