Krwawienie dziąseł

CLOTRIMAZOLUM opinie

Czasami zdarza się, że podczas szczotkowania dziąseł pojawi się krew. W niektórych przypadkach nie ma to większego znaczenie i nie należy się tym przejmować, jednak jeśli już któryś raz z rzędu nastąpi taka sytuacja, to powinniśmy bacznie przyjrzeć się swojej jamie ustnej albo też udać się do dentysty na kontrolę.

Jeśli na przykład zaobserwujemy, że zaczynają się nam obnażać szyjki dziąseł, to może być to pierwsza oznaka paradontozy, a ta choroba jest już dość poważna i trzeba ją od razu leczyć. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Najczęściej chodzi tutaj o niewłaściwe podejście do higieny jamy ustnej, czyli na przykład zbyt rzadkie lub zbyt częste mycie zębów. Możemy także używać niewłaściwej szczoteczki oraz pasty. Co ciekawe, paradontoza pojawia się częściej u osób palących, ponieważ na powierzchni ich zębów jest więcej kamienia.

Oczywiście, krwawienie z dziąseł może być spowodowane jakimś miniurazem, czyli ranką, która powstała w sposób mechaniczny. Wówczas wystarczy tylko poczekać, aż ta się zagoi – większe problemy raczej z tego nie wynikną. Nie powinniśmy więc od razu panikować, kiedy wypluwana przez nas ślina zrobi się raptem czerwona od krwi.

Paradontoza nie jest chorobą, która może w krótkim czasie wyniszczyć nam zęby – zasadniczo postępuje ona bardzo wolno. Najlepiej jest jednak od razu zacząć ją leczyć, bo wówczas zminimalizujemy ryzyko wystąpienia poważnych zmian kostnych. Nie lekceważmy więc krwawienia z dziąseł, tylko zawsze postarajmy się znaleźć ich przyczynę.