Przykra dolegliwość

szczepienie żółtaczka ARZERRA

Bez wątpienia, nadwrażliwość zębów nie jest niczym przyjemnym. Często sami jesteśmy sobie winni, że się jej nabawiliśmy, jednak są również przypadki, w których właściwie nie mamy na to wpływu. Warto zastanowić się, jakie mogą być potencjalne przyczyny zaistnienia tego rodzaju sytuacji.

Nadwrażliwość zębów objawia się poprzez ból, który odczuwamy podczas spożywania chłodnych albo gorących posiłków lub płynów. Również gazowane napoje mogą ją wywołać. Tego rodzaju czynniki nie są jednak przyczynami omawianej dolegliwości – one tylko stymulują jej objawy. Problem leży zupełnie gdzie indziej.

Nadwrażliwość zębów może być wywołana zbytnim nagromadzeniem kamienia nazębnego. Może on wciskać się pod zęby, powodując odsłanianie się ich szyjek. Wówczas zwiększa się nasza wrażliwość na ból. Dziąsła mogą cofać się również wraz z upływem czasu, pod wpływem czynników mechanicznych. Nie powinno się na przykład czyścić zębów ze zbyt dużym naciskiem na ich powierzchnię. Uważajmy również na to, żeby nie stosować zbyt twardych szczoteczek, bo one również mogą wpływać nad pojawianie się nadwrażliwości. Są także pasty działające w podobny sposób. Kolejnymi czynnikami, o których można tutaj wspomnieć, są próchnica i bruksizm, który polega na patologicznym zagryzaniu zębów, głównie podczas snu.

Jak widać, nadwrażliwość zębów może być wywoływana przez wiele różnych czynników. Zdaje się, że chyba najczęściej pojawia się nie przez jeden z nich, ale przez kilka. Dbajmy więc o nasze zęby kompleksowo, jeśli nie chcemy odczuwać bólu.