Pamiętamy o higienie jamy ustnej!

Arixtra

Dzieci często słyszą od rodziców, że powinny systematycznie myć zęby. Kiedy dorośniemy, to o tę kwestię musimy już dbać sami i zdaje się, że nie powinniśmy jej lekceważyć. Niedostateczna higiena jamy ustnej może doprowadzić do wielu różnych chorób, a wiadomo, że dolegliwości związane z zębami potrafią być bardzo uciążliwe i bolesne. Jedną z chorób, która jest efektem zaniedbywania higieny jamy ustnej, jest paradontoza. Do czego może ona doprowadzić? W skrajnych przypadkach jej efektem może być rozchwianie zębów, a nawet ich wypadanie. Myjmy więc zęby systematycznie, jeśli nie chcemy ich utracić.

Paradontozę najczęściej wywołują bakterie, które gromadzą się w jamie ustnej. Trzeba je więc systematycznie usuwać, żeby nie doprowadzić do stanów zapalnych. Mycie zębów trwa raptem kilka minut. Jeśli będziemy codziennie rano i wieczorem (najlepiej nieco częściej) poświęcali ten czas, to znacznie zminimalizujemy ryzyko wystąpienia paradontozy.

Oczywiście, właściwe mycie zębów może uchronić nas również przed innymi chorobami. Poza tym, poprawia ono estetykę naszej twarzy, a także niweluje brzydki zapach, jaki może wydobywać się z ust. Zdaje się również, że człowiek ze świeżo umytymi zębami czuje się lepiej i pewniej.

Rodzice powinni nie tylko namawiać swoje dzieci do dbania o higienę jamy ustnej, ale również samemu dbać o swoje zęby. O tej kwestii nie powinniśmy zapominać w żadnym wieku, bo jest ona naprawdę ważna. Leczenie zębów jest naprawdę nieprzyjemne, a często również bardzo drogie.