Kiedy czujesz ukłucie w zębie

Breathe Right

Czasami zdarza się tak, że nagle odczujemy jakby ukłucie w zębie. Ból ten jest zasadniczo krótkotrwały, jednak dość uciążliwy. Może on wystąpić na przykład wtedy, kiedy jemy lody albo pijemy zimny napój. Jak powinniśmy interpretować tego rodzaju dolegliwości? Otóż istnieje spore prawdopodobieństwo, że chodzi tutaj o pojawienie się nadwrażliwości zębów, która może mieć bardzo różne przyczyny.

Kiedy zaobserwujemy u siebie pojawienie się nadwrażliwości, to nie powinniśmy panikować, ale również lepiej jest tego nie lekceważyć. Warto wówczas udać się do dentysty, który będzie mógł powiedzieć nam więcej na ten temat. Jeśli zlekceważymy ten problem i nie zmienimy w żaden sposób swoich zachowań (na przykład sposobu czyszczenia zębów), to może on zacząć się pogłębiać.

Zwiększona wrażliwość na zimno wywołana jest zazwyczaj obnażaniem się szyjek zębów, co możemy zaobserwować w lustrze. Niestety, może to być na przykład pierwszy objaw pojawienia się u nas paradontozy, która jest już dość konkretną chorobą zębów (w skrajnych przypadkach może doprowadzić do ich wypadnięcia). Jeśli jednak w porę zareagujemy, to nic szczególnego nie powinno się stać.

Co może powiedzieć nam dentysta, kiedy zgłosimy się do niego z omawianym problemem? Może nam na przykład polecić zmianę szczoteczki oraz pasty, a także pokazać, w jaki sposób powinno się szczotkować zęby. Ogólnie rzecz biorąc, gabinet dentystyczny warto odwiedzać nawet profilaktycznie, żeby na przykład raz na pół roku zrobić sobie zwykłą kontrolę.